بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

انواع لیزرهای موهای زائد

در پزشکی زیبایی امروز از دستگاه­‌های متفاوتی استفاده می­‌گردد، در یک تقسیم‌بندی کلی دستگاه‌های رفع موهای زائد را می توان این گونه تفکیک کرد:

سیستم های لیزری

دستگاه های دایود:

تکنولوژی لیزر دایود برای رفع موهای زائد بر دینامیک گزینشی نور و گرما مبتنی است. لیزر از سطح پوست عبور می‌کند و به ریشه فولیکول مو می‌رسد؛ پرتوی گسیل شده توسط ملانین مو جذب و تبدیل به گرما می‌شود، گرمای حاصل به فولیکول مو آسیب می‌زند و بدون آسیب زدن به بافت اطراف از ترمیم و رویش مجدد مو جلوگیری می‌کند. دستگاه لیزر دایود ایمن‌ترین روش برای از بین بردن موهای زائد است که درد بسیار کم و سهولت استفاده آن را از دیگر روش‌ها متمایز ساخته است. دستگاه لیزر دایود توانایی تولید طول موجهای مختلفی کی­باشد. عمده دستگاه های دایود طول موج ۸۰۸ نانومتر تولید می­کنند، ولی امروزه این دستگاه ها قابلیت تولید طیف گسترده ای ازطول موج ها را دارا می­باشند، به عنوان مثال طول موج ۷۵۵ نانو متری که دردستگاه های الکس (ALEXANDRITE) تولید می­شود، به راحتی با این تکنولوژی قابل تولید و گسل خواهد بود. در حال حاضر در بازار،دستگاه های دایودی که طول موج الکس منتشر می­کنند به الکس دایود و دایودالکس شهرت یافته اند. از طرفی طول موج ۱۰۶۴ نانومتر که معروف به ان دی یگ (ND YAG) می­باشد نیز قابل تولید است. همه طول موج های منتشر شده می‌توانند به نحو موثر و بدون صدمه زدن به بافت اطراف بر ملانوسیت‌های مو اثر بگذارد. ملانین موجود در فولیکول‌های مو  نور لیزر را جذب و تبدیل به گرما می‌کند. در این شرایط دمای فولیکول مو افزایش می‌یابد، زمانی که افزایش دما به حدی برسد که آسیب برگشت‌ناپذیری را به ساختار فولیکول مو وارد کند، مو پس از یک دوره فیزیولوژیک طبیعی فولیکول‌های مو ناپدید می‌شود و نتیجه دلخواه به دست می‌آید.

نقاط قوت :

  • قیمت مناسب

  • قابلیت استفاده از تکنولوژی هندپیس سرد، با سیستم کولینگ پیشرفته که اثر درد را کاهش داده و رضایت کاربر لیزر را افزایش می­هد. سیستم TEC  با جریان آب خنک شده و دستگاه بدون هزینه مصرفی در زمان طولانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  • قابلیت انتشار همزمان طول موج الکس (۷۵۵ نانومتر)، طول موج دایود (۸۰۸ نانومتر) و طول موج یگ (۱۰۶۴ نانومتر)

  • اسپات سایزهای مختلف، با هندسه زاویه دار برای جلوگیری از اورلپ و کاهش احتمال سوختگی

  • عدم نیاز به هزینه لوازم مصرفی

  • مناسب برای تایپ های پوستی میانه، (مناسب ترین دستگاه لیزر برای تایپ پوست غالب در ایران)

نقاط ضعف :

  • هندپیس سنگین

  • ایجاد گزش برروی پوست و احساس ناخوشایند بیمار

  • نیاز به استفاده از ژل در هنگام استفاده

شناخت ظاهری:

اگر به مرکزی مراجعه کردیم از کجا بدانیم دستگاه مرکز از چه نوعی است؟

۱) غالبا دارای هندپیس حجیم، سنگین هستند.قسمت سر هند پیس در حین درمان بسیار سرد خواهد بود.

۲) در حین درمان نیاز است اپراتور از عینک مخصوص استفاده کند و چشم بیار کاملا با عینک مخصوص پوشانده شود.

۳- غالبا قبل از درمان برروی بدن بیمار پماد بی حسی زده خواهد شد و در حین درمان برروی موضع درمان  ژل سونوگرافی استفاده خواهد شد.

۴) در حین درمان احساس گزش(حسی شبیه به برخورد کش پلاستیکی با پوست)، دربیمار ایجاد می­گردد.

۵) قسمت هد، یا پنجره شیشه ای که در سر هند پیس قراردارد در حین درمان بسیار سرد خواهد بود.

دستگاه های الکس:

لیزر پرتو نوری با انرژی بالا تولید می‌کند. این پرتو در طول موج‌های مختلف ساختارهای متفاوتی از پوست را هدف قرار می‌دهد. لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر رنگدانه فولیکول مو را نشانه می‌گیرد.توجه داشته باشید طول موج مورد نظر در دستگاه های الکس از یک لامپ پرقدرت منتشر می­شود.

شناخت ظاهری:

اگر به مرکزی مراجعه کردیم از کجا بدانیم دستگاه مرکز از چه نوعی است؟

از لحاظ ظاهری معمولا بر روی کیس این دستگاه­ها فیبرنوری مانند شلنگ انتقال از بدنه خارج شده و از بالا با آویزه ای ثابت نگه داشته می­شود. دستگاه های الکس دارای هندپیس های کوچک تر، سبک تر هستند و به علت استفاده توامان با گاز مخصوص با گسیل هرموج گاز مخصوص نیز برروی پوست اسپری خواهد شد.

نقاط قوت :

۱) مناسب برای موهای نازک و کرکی

۲) مناسب برای تایپ اروپایی و روسی

۳) هدپیس سبک

نقاط ضعف :

۱) قیمت بالا و عدم توجیه اقتصادی

۲) هزینه بالا برای تعمیر،نگه داری و مصرفی

۳) محدودیت هندسی در اسپات سایز (اسپات سایز فقط دایره است)

۴) احتمال سوختگی بالا

۵) خارج شدن مکرر از کالیبراسیون و ایجا سوختگی و تیرگی های بلند مدت روی پوست بیمار

۶) قیمت بالا و عدم توجیه اقتصادی

گروه آی پی ال :

IPL یعنی سیستم های نور شدید پالسی. IPL در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپهای زنون هستند که نور چند طول موجی و غیر مرتبط تولید می کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد. امروزه با پیشرفت های حاصل شده در دستگاه های لیزری عملا ااین دستگاهها مناسب نیستند چراکه قدرتشان به اندازه لیزر نیست. در واقع درگذشته از آنجایی که سیستمهای لیزری گرانقیمت بودند، سیستم غیرلیزر IPL طراحی شد که دسترسی به آن آسانتر و هزینه هایش کمتر است اما در عین حال عوارض و احتمال سوختگی پوست و بازگشت مو با آن بیشتر است؛ لذا امروزه استفاده از این طیف دستگاه ها که با نام های ، eLight ،IPL  و SHR  و … شناخته می­شوند به هیچ وجه توصیه نمی­شود.

متخصصان مجموعه‌ی درماتک تمامی موارد فنی را مد نظر قرار داده و متناسب با نیاز و بودجه‌ی شما  بهترین انتخاب را پیش رویتان قرار خواهند داد
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]